روانشناس نفیسه صاحبی

روان شناس وزوج درمانگر،مشاوره ی پیش ازازدواج،روابط بین فردی

تهران

  • 9 امتیاز
  • 239 کامنت
  • تهران

مشاوره قبل از ازدواج ، معرفی بهترین مرکز مشاوره ازدواج در تهران

مشاوره قبل از ازدواج به نوعی یک درمان است که به زوج ها کمک می کند تا برای ازدواج آماده شوند. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به طرفین اطمینان دهد که رابطه ای قوی و سالم خواهند داشت و در واقع شانس بیشتری برای یک ازدواج پایدار و رضایت بخش به آن ها می دهد. این نوع مشاوره همچنین می تواند به شناسایی نقاط ضعفی که ممکن است در دوران ازدواج به مشکل تبدیل شوند کمک می کند.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج باید توسط درمانگران دارای مجوز که به آنان درمانگران ازدواج و خانواده می گویند ارائه شود. این درمانگران باید تحصیل کرده باشند و مدرکی معتبر در همین زمینه داشته باشند.

چرا مشاوره قبل از ازدواج انجام می شود؟

مشاوره پیش از ازدواج می تواند به زوج ها کمک کند تا روابط خود را قبل از ازدواج بهبود بخشند. در این مشاوره ها طرفین تشویق می شوند که در مورد موضوعات مرتبط با ازدواج صحبت کنند، مانند:

مسائل مالی

نحوه ارتباط

ارزش ها، نگرش ها و باورها

نقش هر یک از طرفین در ازدواج

محبت و رابطه جنسی

تمایل به بچه دار شدن

روابط خانوادگی

تصمیم گیری

مقابله با خشم

میزان شناختی که از یکدیگر دارند

آیا واقعاً به مشاوره قبل از ازدواج نیاز هست؟

تحقیقاتی انجام شده که مزایای مشاوره قبل از ازدواج را نشان می دهد. اگرچه مشاوران، درمانگران ازدواج و خانواده، مربیان و برخی از روحانیون ممکن است رویکردهای متفاوتی برای آماده‌سازی زوج‌ها برای ازدواج داشته باشند، اما هدف مشاوره قبل از ازدواج یکی است: کمک به شما و همسرتان در گفتگو و ایجاد مهارت‌ها که قبل از وارد شدن به تعهدی مادام العمر به نام ازدواج به آن نیاز دارید. در اینجا چندین مورد از روش های متعددی که مشاوره قبل از ازدواج می تواند به پیشرفت رابطه شما کمک کند آورده شده است:

بهبود مهارت ها و مدیریت مشکلات

بهبود مهارت های ارتباطی و مدیریت مشکلات پیش رو، در برقراری ارتباط ممکن است اولین دلیلی باشد که زوج ها به دنبال مشاوره پیش از ازدواج می روند. در اغلب موارد، استراتژی هایی مانند بلند کردن صدا در هنگام درگیری یا مدیریت احساسی مکالمات تلفنی، می تواند نتیجه معکوس در پی داشته و بعضا زیان بار باشند. مشاوره پیش از ازدواج می تواند مهارت های خاصی را در اختیار شما قرار دهد که برای انجام گفتگوهای سازنده تر و مقابله بهتر با مشکلات به آن ها نیاز دارید و نیز می تواند از برخی چالش هایی که ممکن است در این راه با آن ها روبرو شوید جلوگیری کند.

درک بهتر ارزش ها و تفاوت ها در بین افراد

وقتی متوجه می‌شوید رویای شما برای داشتن یک زندگی آرام روستایی در تضاد کامل با تمایل شریک زندگی‌تان برای زندگی در یک شهر شلوغ است، چگونه ادامه می دهید؟ اگر هر کدام بر تمایل خود اصرار ورزد در آن صورت ممکن است اختلافات، تهدیدآمیز شوند و مصالحه غیرممکن باشد. اما نیازی به این کار نیست. اگر بدانیم چگونه در کمال صراحت و صداقت با تفاوت ها برخورد کنیم می‌توانند روابط ما را غنی و زنده کنند. مشاوره پیش از ازدواج به شما و شریک زندگیتان کمک می کند تا مهارت هایی را که برای سازش و همکاری موثر در ساختن زندگی مشترک خود نیاز دارید، کسب کنید.

درک بهتر سبک ها و نیازهای ارتباطی

وقتی خانم استرس دارد، به فضا و فرصت نیاز دارد. وقتی مرد استرس دارد، باید در مورد آن با همسرش صحبت کند. حال وقتی استرس وارد می شود چنانچه نیازهای خانم و آقا با هم عوض شوند ممکن است نتیجه ای جز رنجش و تنهایی در بر نداشته باشد. گاهی اوقات، ازدواج را می توان به دو نفر شبیه کرد که به زبان های کاملاً متفاوت صحبت می کنند اما زیر یک سقف زندگی می کنند. مشاوره پیش از ازدواج فرصتی عالی برای عمیق‌تر کردن درک شما از شیوه ارتباطی و نیازهای شریک زندگی‌تان فراهم می سازد.

در ازدواج کار گروهی را تجربه کنید

برای موفقیت در ازدواج باید بتوانید در طول زندگی در کنار هم به عنوان یک تیم کار کنید. طلب کمک در آغاز زندگی مشترک، راهکاری قوی برای گذر از دشواری های آینده ایجاد می کند. مشاوره قبل از ازدواج هدف و تعهد مشترک میان طرفین است و کمک می کند تا مهارت های لازم برای ایجاد یک تیم قوی داشته را به دست آورید.

ایجاد حس عمیق در ازدواج

ازدواج چیزی فراتر از داشتن خانه، پس انداز برای دوران بازنشستگی، داشتن فرزند، و انجام یک سری کارها تا زمان مرگ است. ازدواج به این معنی است که در کنار هم بودن بهتر از تنهایی است. ازدواج یعنی یک خانواده کاملاً جدید. ازدواج به این معناست که کسی در کنارتان باشد که عمیقاً دوستتان دارد حتی اگر در بدترین وضعیت باشید. زمانی که می خواهید زندگی مشترک را شروع کنید، مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا درک عمیق تری از هدف ازدواج خود داشته باشید. مشاوره قبل از ازدواج، ابزاری قدرتمند برای زوج هایی است که می خواهند زندگی خود بر پایه هایی استوار آغاز کنند. مشاوره به شما و شریک زندگیتان کمک می کند تا مهارت ها و مکالماتی را که برای داشتن یک ازدواج بهتر برای یک عمر نیاز دارید بیاموزید.

چالش های پیش از ازدواج

چالش های پیش از ازدواج

 

مشاوره پیش از ازدواج ممکن است برای برخی افراد چالش هایی در پی داشته باشد و زوج ها ممکن است در ابتدا به دلیل ترس یا اضطراب از مشاوره اجتناب ورزند یا از آن وحشت داشته باشند. زیرا ممکن است در جلسات مشاوره سختی ها یا نگرانی های زندگی مشترک مطرح شود. برخی از زوج ها ممکن است اولین بار باشد که به طور جدی در مورد ارزش ها و باورهای فردی یا وظایف زندگی زناشویی ایده آل خود بحث می کنند. مطرح کردن اختلاف نظرها به برخی کمک می کند تا با موفقیت به حل مشکلات خود بپردازند و ازدواج کنند اما برخی دیگر ممکن است به این نتیجه برسند که برخی مسائل حل نشدنی هستند به همین دلیل از ازدواج منصرف شوند.

ثاتیر جلسات مشاوره قبل از ازدواج

جلسات مشاوره، فضایی امن را برای بحث در مورد نگرانی ها در اختیار شرکت کنندگان قرار می دهد. شنیدن صحبت های یکی از طرفین در مورد مشکلات یا ابراز عقیده در مورد رابطه و نقش هر دو طرف در آن رابطه، می تواند منجر به جریحه دار کردن احساسات یا بروز اختلاف در طرف دیگر شود. صداقت در مورد تردیدها، انتظارات یا اهداف آینده ممکن است در کوتاه مدت منجر به درگیری بین زوج ها شود، اما بسیاری از آنان می توانند با کمک یک درمانگر این مشکل را حل کرده و زندگی خود را بر یک پایه قوی آغاز کنند.

از جلسه مشاوره قبل از ازدواج چه انتظاری باید داشت؟

مشاوره قبل از ازدواج هر درمانگر ممکن است متفاوت باشد. برخی درمانگران ممکن است بخواهند که هر یک از طرفین را جداگانه برای یک یا دو جلسه ببینند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در طول مشاوره از هر دو دعوت کنند تا حضور داشته باشند. جلسات انفرادی به درمانگر فرصت می دهد برای شناسایی و رفع نگرانی ها، نقاط قوت و ضعف در رابطه، با هر یک از طرفین جداگانه صحبت کند. این جلسات جداگانه که در ابتدای مشاوره برگزار می شود به هر یک از زوجین کمک می کند تا واقع بینانه و صریح در مورد اهداف خود برای زندگی مشترک صحبت کنند.

مزایای مشاوره پیش از ازدواج

مزایای مشاوره پیش از ازدواج

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که مشاوره قبل از ازدواج فقط برای افرادی نیاز است که دیگر دچار چالش‌ها شده اند، اما شرکت در جلسات مشاوره به شما و همسرتان کمک می‌کند تا یاد بگیرید که چگونه مشکلات را شناسایی کنید و درگیری‌هایی را که ناگریز در مقاطعی از رابطه‌تان به وجود می‌آید مدیریت کنید. مشاوره پیش از ازدواج در واقع، راهبردهای حل تعارض را برای زن و شوهر آینده فراهم می کند. به عنوان مثال، در زمانی که مشکلات مالی پیش می آید و ممکن است موجب کدورت شود می توان با بکارگیری این استراتژی پیشگیرانه، از درگیر شدن زوج ها در رفتارهای منفی که اغلب تهدیدی برای ازدواج ها تلقی می شوند جلوگیری به عمل آورد. مشاوره قبل از ازدواج به شرکای زندگی کمک می کند تا توانایی خود را در برقراری ارتباط بهبود بخشند، انتظارات واقع بینانه برای ازدواج داشته باشند و مهارت های حل مسائل و مشکلات را کسب کنند. علاوه بر این، مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوج ها کمک کند تا نگرش مثبتی نسبت به کمک گرفتن در مسیر زندگی داشته باشند. به خاطر داشته باشید که دارید ارزش ها، نظرات و تاریخچه خود را وارد یک رابطه می کنید که ممکن است با شریک زندگی شما مطابقت نداشته باشد. به عنوان مثال، سیستم خانواده ها و اعتقادات مذهبی بسیار متفاوت است. بسیاری از زوج ها تربیت های متفاوتی را برای ایجاد رابطه و ازدواج تجربه کرده اند. بسیاری از مردم بر این باورند که ازدواج نیازهای اجتماعی، مالی و عاطفی آنها را برآورده می کند اما همیشه اینطور نیست. شما و شریک زندگی تان قبل از ازدواج، با بحث در مورد تفاوت ها و انتظارات خود، بهتر می توانید یکدیگر را در طول ازدواج درک کرده و از یکدیگر حمایت کنید.

مشاوره ازدواج تهران

بهتر است که قبل از رسمی کردن تصمیم خود به مشاوره قبل از ازدواج در تهران یا سایر شهرها مراجعه کنید. اگر در مسیر آشنایی شما به مشکلی برخوردید و یا ارتباط شادی ندارید در اولین فرصت ممکن برای دریافت کمک از مشاور ازدواج اقدام کنید. اکثر مشاوران ازدواج بر این باورند که مشکلات زن و شوهر در ابتدا کوچک هستند و ممکن است نادیده گرفته شوند. اما اگر برای حل و فصل به موقع آنها اقدامی صورت گیرد نگرانی­ های جدی به بار نمی آید. آمارها نشان می دهد که زوج های امروزی قصد طلاق ندارند. حداقل 93 درصد از آمریکایی ها فکر می کنند که ازدواج سالم یکی از مهم ترین اهداف زندگی است. با این حال، هر یک از ما حداقل چند نفری را می شناسیم که طلاق را تجربه کرده اند. اگرچه اکثر زوج ها رابطه خود را با حسن نیت آغاز می کنند، اما گاهی اوقات زندگی با چالش های پیش بینی نشده ای روبرو می شود. تحقیقات نشان می دهد که وقتی زوج ها در جلسات خصوصی شرکت می کنند، شانس آنها را برای داشتن یک ازدواج موفق تا 30 درصد افزایش می یابد. حفظ رابطه سالم یکی از بهترین کارهایی است که شما و همسرتان می توانید برای اطمینان از دوام ازدواج خود و همچنین برای محافظت از سلامت روان فردی خود انجام دهید.

ملاحظات اخلاقی و حقوقی در مشاوره قبل از ازدواج

مشاورانی که مشاوره های پیش از ازدواج می دهند باید پایبند یکسری ملاحظات اخلاقی و قانونی باشند. مواردی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

درک محدوده عمل و مسئولیت

مشاورین قبل از ازدواج، باید دامنه مسئولیت های خود را درک کنند و جلسات مشاوره را بر اساس آن انجام دهند. مشاوران نباید خدماتی را ارائه دهند که منطبق با تحصیلات و تجربه آنها نبوده یا فراتر از حوزه تخصصی آنها است. مشاوری که مشاوره پیش از ازدواج را ارائه می دهد باید دانش و تخصص خاصی در این زمینه را داشته باشد.

محرمانه بودن

رعایت حریم خصوصی در زمان مشاوره پیش از ازدواج مهم است زیرا به زوج ها و افراد این فرصت را می دهد تا به مشاور خود اعتماد کنند. مشاوران طبق قانون موظفند از حریم خصوصی مشتریان خود محافظت کنند که عملا کار دشواری است. با این حال، مشاور باید حق راز داری زوجین را در ابتدای مشاوره، به آنان گوشزد کند.